Sharing Daily Discoveries About Personal Finance And Business Topics

Still Weighing Set Priced Groceries

grouse mountain eye of the wind vancouver

Usually when you go to the grocery store you can either buy a large pack of fruits or vegetables for a set price or you can pay the pound as many times people simply can’t consume the amount offered in a package. If you are buying it by the bulk though at a set price you may be surprised at how many times all those packages actually provide substantially different amounts.

For example, while you may have ten different bags labelled as 6lbs worth of apples it’s not too far fetched usually that if you actually weigh them at the grocery store that one bag could end up actually being like 7lbs. If you are paying a flat price for it too you may as well take the one that is giving you more for your money. I have always found this as a good way to get more value out of your shopping.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading...