finance Archives - AL6400 Blog

Posts Tagged ‘finance’

BC Welfare Food Challenge – $21 For A Week – Part Four

Sunday, October 19th, 2014 by

Casual day of research was the theme today. Video below for my day’s recap.

I didn’t physically go to stores to look at prices today. Instead, I casually looked online for some potential deals and pricing history for certain items. For the can of sardine I was potentially thinking of buying on the last day the cheapest I found was a two for $1 sale.

sardineprice

Why is this important? I think you need to have good knowledge on how cheap an item can potentially get for you to better understand if you are paying way too much for something. I know we are all sort of programmed to shop in one place, but many times the prices of individual items are truly outrageous compared to others.

That dang peanut butter reared its head in a different fashion today as I did my price research. Upon browsing I found this coupon where you could knock $1 off of any size Kraft peanut butter. So literally that means if I knew that deal ahead of time as well as this coupon I could have gotten 1kg of peanut butter for 9 cents.

kraftpeanut

I swear this combo deal specifically showed up this week just to taunt me……. I originally didn’t bother to research too much about coupons as I find they are usually for artificial food items and not fresh groceries. Guess this shows though it’s not that rare to find coupons for purchases that you will be making on the day.

All in all, still feeling great and not worried about food supply or money. I did research a bit about poverty issues involving food and how some people are suggesting that instead of raising the rate for welfare recipients we should move into a system involving food stamps. That then led me to read this interesting article about people who used food stamps to buy soda only to then resell it for money to buy other things.

http://www.wkyt.com/home/headlines/Using-taxpayers-money-for-profit-246412561.html

Guess that kind of showed that there isn’t a 100% proof solution as there will always be those that take advantage of something designed to help people in need. Something to debate about.

BC Welfare Food Challenge – $21 For A Week – Part Three

Saturday, October 18th, 2014 by

“Son of a…..” is what kind of crossed my mind today with some stuff I saw. Video below for my day’s recap for those who prefer it. I included some other interesting stuff I saw today in the video too.

IMAG0800

There was an obstacle today as I had to head out the door earlier than I thought. As a result, I wasn’t able to prepare my regular breakfast. Therefore, I only had an apple. That’s the main negative of being on a budget as many times we tend to buy convenient foods or simply purchase meals on the way to our destination. Generally speaking, you don’t really have the luxury to do that if you are on a tight budget.

I didn’t feel as energetic for the earlier part of the day. However, maybe eating all these vegetables and such pays off as I was able to still go through the day. As I did some price comparing within the area I was around it was kind of hilarious I thought as almost all of the supermarkets had free food samples as you can see here:

IMAG0815

IMAG0830

Of course, because of the challenge restrictions I couldn’t try anything. I swear you could have a full meal just by trying out each free sample. I did see this one thing that made me react to my budget and purchase. Look at how much 1kg of peanut butter was here:

IMAG0817

$1.09!!!!!!!??????? This store just threw a frugal financial dagger at me with this. I did check the expiry date and the best before date was October 28, 2014. So, they obviously wanted to dump it fast and it would have been very good for the sake of this challenge. Considering I paid $2.99 for my 750g jar that’s a huge difference in terms of food I could have gotten with the deals I have seen so far.

What this made me think of is how having a network of people who know where the deals are in different areas can save you a lot of money. At the same time, having people with similar eating tastes and habits can be a good way to save too. For example, at this store I saw you could buy two boxes of strawberries for $2.99. That is too much to justify for myself. But if I had a buddy in this challenge for example it would have been a pretty decent buy if we split it.

IMAG0796

I found what seemed to be a decent deal for some rainbow trout. As you can see here, it was $1.99. For what you get it made getting the cans of sardines I bought seem like a bad value. Just shows more on how much you pay for convenience.

IMAG0829

Ultimately, I did decide to buy it as it would last awhile. Because of this, I was going to return the single can of sardine I had left for sure as 94 cents seems way too expensive compared to options like this and the others I have seen. To make things easier, I had a family member tell me that they wanted to buy it off me since they usually pay more for it. So, that is 94 cents back in my pocket.

In getting back 94 cents and spending $1.99 that leaves me with $2.97. After today, food supply wise I don’t feel that I have to do anymore shopping until the 22nd as it is mainly the meat that will run out. The only thing that is completely gone so far is one can of sardine and one large package of kale. I may have to indulge on some items like the sesame seed to finish it by the end of this challenge. I don’t think I can completely finish the oats as there is a lot.

It was nice to be able to switch things up for dinner. Even though I don’t think I will need to buy anything more until Wednesday that doesn’t mean I still won’t keep an eye out for crazy deals though. You just never know what deals you could find.

BC Welfare Food Challenge – $21 For A Week – Part Two

Friday, October 17th, 2014 by

Today was an interesting day as it got me thinking if I should return an item for what seems to be a better deal.  As usual, watch my video below for my day’s recap for those who prefer it.

Shopping knowledge was the big theme for me today as many times I found myself finding great deals but at the same time I was lacking the knowledge of what would be the best value diet wise in conjunction with cost.  As mentioned before, stores usually change its prices today and so I decided to quickly visit various stores.

Sure enough, there were a lot of new deals.  These deals I saw on a different brand of sardines got me a little upset as it seemed to be a way better value than what I paid for as you can see here:

IMAG0784

IMAG0785

This is why I usually try to avoid buying a lot of products that are not a great deal.  Like in this case, if I just blew my $21 in one day it would be very frustrating financially to see all these better deals.  However, I am thinking at this point of returning one can and using it towards a different purchase.  That’s one of good things about shopping in a big boxed retail store where it’s usually easy to do returns on unused items if you are unsatisfied.

Another reason that got me thinking was I visited one place that had various fishes on sale.  You could say, I was really dumbfounded by the prices.  Like here, $1.78 and $2.52 for these:

IMAG0791

IMAG0792

It really made me think about the canned items and if I should just buy like that $1.78 package which looks like it should last way longer for the price.

At the same time, because of my lack of knowledge on food in general I was able to find a lot of deals but didn’t really know what would be a good supplement for what I already have.  So for the most part I didn’t buy items because of this obstacle.

IMAG0787

However, during my trip I saw a great deal for eight apples and I decide to buy it.  The cost of it?  $1 as you can see here:

IMAG0788

That was honestly the only “healthy” thing I kind of knew for sure that would go reasonably well with what I have.  So that knocks $1 off my budget leaving me with $4.02 cents.  If I decide to return that can of sardine I would get 94 cents back which might be wise based on budget.

My meals for the day was mostly the same.  Except since I bought these apples today I had one too.  So food wise, I am still feeling good and confident with my spending so far and am not currently worried about not having enough.  I have been reading some people’s comments and how they are going through withdrawal by not having items like coffee.  That’s why when I saw this at the mall it got my attention:

IMAG0786

It seemed like Tim Hortons is giving way free coffee for a period of time.  Of course, for this welfare food challenge we are not allowed to take anything for free.  So if anything that is putting salt on the wounds for coffee lovers.

What this day made me think of so far is how if you live a life like this for a long time it is probably so important to have a good support system.  Like here, I bet if you teamed me up with someone that actually knows say the best ways to prepare food on a budget or what types of food have the best health benefits this whole thing would be a lot easier.  Either that or I take the time to try and re-educate myself.  Do people on welfare get this kind of support usually?  That I don’t know personally.

BC Welfare Food Challenge – $21 For A Week – Part One

Thursday, October 16th, 2014 by

Here we go! First day of the BC welfare food challenge. If you prefer to watch me go through my experience using video instead you can click play here:

For everyone else, read on. :) For those who don’t know, the purpose of this challenge is to demonstrate how people on welfare income assistance can barely make ends meat with the current provided funds of $610 per month. After all your other expenses are covered, it is stated that a person has about $21 a week left for food. The calculations was broken down like this:

 

welfarechart

 

You can also read this information on http://welfarefoodchallenge.org/ .

As a result, regular people are challenged to see if they can realistically live on such a budget. When I read this I was thinking if a person like me can’t do it then the majority of others are in big trouble. It sounded like a good way to raise awareness about an important issue too and so my journey begins!

As you all may know, my main strengths in this challenge will be trying to find the best deals. I am not a dietician or chef for example and it will be interesting to potentially learn new things as I go. I did have to do some shopping a day before as I assumed if I had to eat something for the challenge today then I needed to have at least breakfast items.

My financial strategy for this was not really any different than what I would do on a regular basis. This involves researching deals ahead of time and trying to revolve meals and purchases around that. This is as opposed to say me stating “I want chicken” and spending more to buy that even if say fish is extremely cheap for the week.

I ended up spending the following so far:

Sunflower seeds (200g) – $1.88
Brown Rice (900g) -$1.97
Large Oats (1kg) – $2.47
Sesame Seed (200g) – $1.50
Peanut Butter (750g) – $2.99
Dozen Eggs – $2.29

Two cans of sardine (84g each) – $1.88
Two large packages of kale – $1

Total : $15.98

totalsofar

 

I wasn’t able to get this deal even though the site said there was stock in-store only to be told there wasn’t any. Would have been a good buy potentially though.

 

londondrugs

 

With that, I have $5.02 left to spend still. I didn’t want to spend everything as Fridays are usually new flyer days as well as price changes in stores. So I felt that I may potentially find better deals on things that I don’t have yet such as fruits. So far so good I think. I had oatmeal for breakfast and dinner was a mishmash of a lot of stuff. I am still kind of surprised how much vegetables I got for $1. If you have any suggestions for me too feel free to let me know.

Getting Rid of Tiny Billed Services Too

Sunday, October 5th, 2014 by

Today I was talking with a person on whether or not we should cancel a particular VOIP service for an activity group as we found that I wasn’t getting much usage. At first it was suggested that it wasn’t exactly a lot of money as it is like $2 a month. However, it just made financial sense to save the money as we could easily adapt with other services that we already pay for. Otherwise it’s almost like having a cell phone where we pay monthly only to use it for like a day.

It’s so easy to sway off tiny services like these since it seems so cheap huh? It’s almost like buying those extra cable channel packages where it seems like for an extra $5 a month you get so much value. But if you aren’t really using it much why spend it? This forces you too to try and come up with solutions with things that you already have. Reminds me of the example of if you don’t have a hammer then grab a rock.