Buying The Container With A Product

December 9th, 2013 by

I was thinking today as there was a place that sold all these empty glass jars where each of them were like $2 or more. It even went as high as $7. While obviously people would buy it for things like food storage, it really made me wonder though isn’t it a better value to just buy like an item where the product is packaged in a jar which you can then re-use?

For example, the first thing that comes to mind if you were looking for a jar is to buy some pickles. They usually cost about $2 which would pretty much be the same price as buying an empty one on its own. I must be missing something here on why that wouldn’t be the better way to go financially and economically. The only thing I can think of is that you could argue it’s been used and therefore maybe it won’t be as sanitary. But I would think that would be easy to clean.


No comments so far.

Leave a Reply